Bereket ve Rızık Duası Okunuşu ve Anlamı
13 Temmuz 2024

Bereket ve Rızık Duası Okunuşu ve Anlamı

Bereket ve Rızık Duası

Rızkın çoğalması ve sıkıntıların giderilmesi için okunmasında fayda bulunan duaların birkaçını aşağıda vermeye çalışacağız. Bu mübarek dualar, temiz bir kalp ile rızkı bereketlendirmek ve çoğaltmak için okunması tavsiye edilmektedir. Rızkı bereketlendiren bu bereketli dualar ile yerde ve gökte her nerede ise bereketin sizi bulmasını yüce Mevla'dan dileyin. Özellikle kazancın helal olması için rızık dualarını bırakmadan ısrarla tekrar tekrar okumanın faydasını, yararını ve karşılığını inşallah en kısa zamanda göreceksiniz. Allah'ın izni ile inşallah.

Rızkın Bereket ve Bollaşması İçin Yapılan Dua

Ya Rabb, ya Allah, ya Hayyu ya Kayyum, ya Zel Celali ve ikram. Es'elüke bismike-l azimil-a'zami, enterzukani helalen tayyiben. Allahümme in kane rızkuna fissemai enzilhu ve in kane fil ardi ezhirhu ve in kane ba'iden karribhu ve in kane kariben yessirhu ve in kane kalilen kessirhu ve in kane kesiren ihfazhu bilbereketi.

Manası

Ya Rab, ya Allah, ya Hayyu ya Kayyum. Ya Zel Celali vel-İkram. Yüceler yücesi olan isminin hakkı için yalnız senden isterim. Bana rızkımı helal olanından ver. Allah'ım, eğer rızkım semada ise onu yere indir. Eğer yerde ise onu bize çıkar. Uzakta ise onu bize yaklaştır. Yakın ise bize kolaylaştır. Az ise bizim için çoğalt. Çok ise onu bizim için bereketlendir.

Bu mübarek duanın edilmesindeki hikmet, rızkın çoğalması ve bereketli olmasını sağlamaktır. Rızkımız gökte, yerde, çok ya da az her ne şekilde ise onu Mevla'dan istiyoruz. Rızkımızın bilhassa helal olması için bu duayı ısrarla tekrar edersek, faydasını en kısa sürede Allah'ın izni ile inşallah görecektir.

Rızkımızın Çoğalması İçin Okunacak Diğer Bir Dua

Allahummer'zukna, rızkan helalen tayyiben bila keddin, vestecib dua ena bila reddin ve neuzübike anilfazi hateyni el-fakri veddeyni, sübhanel müferrici an külli mahzunin ve mağmumin, sübhane men ca'ale hazainehu bi kudretihi beynel kafi ven-nun, innema emruhu iza erade şey'en en yekule lehu kün fe yekün, fe sübhanellezi bi yedihi melekutu külli şey'in ve ileyhi turce'un. Huvel Evvelü minel evveli vel Ahiru ba'del ahiri vez-Zahiru vel Batinu ve huve bi külli şey'in Alim.

Bu duanın her sabah ve akşam okunması rızkın çoğalması ve bereketli olması içindir. En az 10 ila 20 kez arasında aynı niyet üzerine sabah akşam okunması tavsiye edilmektedir. Faydasının olduğuna şüphe yoktur. Din alimleri ve araştırmacılar hadislerin ışığında bunu böyle bildirmişler ve hayatları boyunca sürekli olarak bu duayı okumuşlardır.

Cuma Namazından Sonra Okunacak Bereket ve Rızık Duası

Allahümme ya Ganiyyü ya Hamidü ya Mübdü' ya Mu'idu ya Rahimu ya Vedud. Eğisni bi helalike an haramike ve bitaatike an ma'siyetike ve bi fadlike ammen sivake.

Manası

Ey Gani, ey Hamid, ey icad edici ve ey iade edici, ey merhamet sahibi ve ey muhabbet eden Allah'ım. Helalin ile beni razı et, haramdan sakındır. Allah'ım senin emirlerini yerine getirmede itaatsizlikten, günahtan ve sana isyan etmekten beni uzaklaştır. Lütfun keremin ile senden başkasını bana unuttur.

Helal kazanç için ve bol rızık için bu duaya akşam sabah devam etmeli, en az 3 veya 7 kez okumalı. Bu mübarek duayı İmam-ı Azam'ın okuduğu ve ondan kaldığı söylenmektedir. Özellikle rızkın çoğalması için okunan bu dua en fazla cuma namazından sonra okunmakta ve büyük fazilet gözetilmektedir. İmam-ı Azam'ın bu duası birçok fakiri zengin ettiği de söylenmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bereket Rızık Duası Okunuşu ve Anlamı

Bereket Rızık Duası Okunuşu ve Anlamı

Bereket Duası Okunuşu ve Anlamı

Bereket Duası Okunuşu ve Anlamı

Bereket Duası Meali

Bereket Duası Meali

Bereket Duası Okunuşu

Bereket Duası Okunuşu

Bereket Duası Okunuşu ve Anlamı

Bereket Duası Okunuşu ve Anlamı