Bereket Duası Okunuşu ve Anlamı
21 Haziran 2024

Bereket Duası Okunuşu ve Anlamı

Bereket Duasının Önemi ve Tarihçesi

Bereket Duası, halk arasında Karınca Duası olarak da bilinir ve genellikle işyerlerinde asılı olarak bulundurulan, küçük yazılardan oluşan bir dua türüdür. Bu duanın Karınca Duası olarak anılmasının sebebi, Hz. Süleyman dönemine dayanan bir hikâyeye dayanır. Hz. Süleyman, hayvanlarla konuşma yeteneğine sahip olduğu için, ülkesinde kıtlık yaşandığı bir dönemde şehir dışına yağmur duasına giderken yolda bir karınca ile karşılaşır. Karınca, sırt üstü yatmış, ayakları havada çırpınarak dua etmektedir. Hz. Süleyman, karıncanın duasını duyduğunda gözleri yaşarır ve karıncanın duasının kabul olduğunu Cebrail A.S. tarafından öğrenir. Bunun üzerine Hz. Süleyman yanındaki topluluğa dönerek, "Dönün, siz başka birinin duası ile suya kavuşacaksınız" der.

Bereket Duasının Uygulama Şekli

Bu bereketli duayı özellikle işyerlerinde beş farklı kağıda yazarak bir tanesini üzerinde taşıyan kişi, diğer dört kağıdı da dükkanının dört köşesine asarsa, Allah o kişinin dükkanına büyük bir bereket verir. Bu bereket, o kişiyi bile şaşırtır. Müşteriler karınca gibi dükkanına girer. Ayrıca, satılmayan bir malın üzerine yedi kez bereket duası okunduğu zaman, o malın mutlaka satılacağı müjdesi verilmiştir.

Karınca Duasının Türkçe Okunuşu

Allahümme ya Rabbi Cebraile ve Mikaile ve İsrafile ve Azraile ve İbrahime ve İsmail’e ve İshaka ve Yakube ve münzilel berakati vet Tevrati vez-Zeburi vel İncil’i vel Furkan ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim. La ilahe illallahül melikül hakkul mubin. Muhammedü-Resülüllahi sadikul va'dil emin. Ya Rabbi ya Rabbi ya Hayyu ya Kayyum ya Zel Celali vel İkram. Es'elüke ya Rabbelarşil azimi en yerzükani rizkan halalen tayyiben birahmetike ya erhamer Rahimin. Yemliha, Mekseline, Mislina, Mernüş, Debernüş, Şazenüş, Kefetatayyuş, Kıtmir.

Bereket Duasının Anlamı

Ey Cebrail'in, Mikail'in, İsrafil'in ve Azrail'in Rabbi, Ey İbrahim'in, İsmail'in, İshak'ın ve Yakub'un Rabbi, Ey bereketleri veren, Tevrat'ı, Zebur'u, İncil'i ve Kur'an'ı Kerim'i indiren Allah'ım. Kudret ve güç sadece yüce ve büyük olan sana aittir. Açıkça ortadadır ki hak ve tek Melik olan senden başka ilah yoktur. Sadık ve emin olan Hz. Muhammed senin elçindir. Ey Allah'ım, Ey Kaim ve diri olan, Ey İkram ve Celal sahibi, Ey azim olan arşın sahibi, senden beni hoş ve helal bir rızık ile rızıklandırmanı diliyorum. Ey merhametlilerin en merhametlisi Rabbim, senin rahmetinle Rahimin, Yemliha, Mekseline, Mislina, Mernüş, Debernüş, Şazenüş, Kefetatayyuş, Kıtmir.

Bereket Duasının Günümüzdeki Önemi

Günümüzde birçok kişi, işyerlerine veya evlerine bereket ve bolluk getireceğine inanarak Bereket Duası'nı okur veya asar. Bu dua, yalnızca maddi bolluk için değil, aynı zamanda manevi huzur ve bereket için de okunur. Bereket Duası, inanç ve duaların gücüne inanarak yapılan bir uygulama olup, kişi ve mekânlara pozitif enerji ve huzur getirir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bereket Duası Okunuşu

Bereket Duası Okunuşu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İşyeri Bereket Duası Okunuşu ve Anlamı

İşyeri Bereket Duası Okunuşu ve Anlamı

Bereket ve Rızık Duası Okunuşu ve Anlamı

Bereket ve Rızık Duası Okunuşu ve Anlamı

Bereket Nedir? ve Bereket Duası

Bereket Nedir? ve Bereket Duası

Bereket Rızık Duası Okunuşu ve Anlamı

Bereket Rızık Duası Okunuşu ve Anlamı

Bereket Duası Fazileti Okunuşu ve Anlamı

Bereket Duası Fazileti Okunuşu ve Anlamı