Bereket Duası Okunuşu ve Anlamı
12 Temmuz 2024

Bereket Duası Okunuşu ve Anlamı

Bereket Duası

"Yâ Allahu, yâ Rabbi, yâ Hayyü, yâ Kayyûmü, Yâ Zel Celâli ve ikram. Es'elüke bismikel azîmil-a'zami, enterzukanî helâlen tayyiben. Allahümme in kâne rızkunâ fissemâi enzilhu ve in kâne fil ardi ezhirhu ve in kane ba'iden karribhu ve in kâne kâriben yessirhü ve in kâne kalîlen kessirhü ve in kâne kesîren ihfazhü bilbereketi"

Anlamı: Ya Allah, ya Rab, ya Hayyü, ya Kayyûm. Ya Zel Celâli vel-İkram. Yüceler yücesi olan isminin hakkı için senden isterim. Bana helâl rızık ver. Allah'ım, eğer rızkımız semada ise onu indir. Eğer yerde ise onu çıkar. Uzakta ise onu yaklaştır. Yakın ise kolaylaştır. Az ise çoğalt. Çok ise onu bereketlendir.

Bereket Duasının Önemi

Bereket duası, Müslümanlar tarafından rızkın artması ve bereketli olması için sıkça okunan bir duadır. Bu dua, kişinin rızkının helâl olmasını ve Allah'tan gelen her türlü nimetin bereketli olmasını talep eder. Rızkımızın, yerde, gökte, az veya çok her ne şekilde olursa olsun, Allah'tan istendiği bu dua, samimiyetle tekrar edildiğinde kişinin maddi ve manevi hayatında olumlu etkiler yaratabilir.

Bereket Duasının İçeriği

Bereket duası, Allah'ın yüce isimleri ile başlanarak, O'ndan helâl ve bereketli rızık talep edilmesi ile devam eder. Duanın içeriği şu şekildedir:
 • Allah'ın yüce isimleri ile dua etmek
 • Helâl rızık talep etmek
 • Rızkın semada ise indirilmesi
 • Rızkın yerde ise çıkarılması
 • Rızkın uzakta ise yaklaştırılması
 • Rızkın yakın ise kolaylaştırılması
 • Rızkın az ise çoğaltılması
 • Rızkın çok ise bereketlendirilmesi

Bereket Duasının Faydaları

Bereket duasının düzenli olarak okunması, kişinin yaşamında birçok fayda sağlayabilir. Bu faydalar arasında:
 • Rızkın artması ve bereketlenmesi
 • Helâl kazanç sağlanması
 • İç huzur ve manevi tatmin
 • Allah'a olan bağlılığın güçlenmesi
 • Maddi sıkıntıların hafiflemesi

Bereket Duasının Uygulama Şekli

Bereket duasının etkili olabilmesi için belirli bir niyet ve samimiyetle okunması gerekmektedir. Duanın okunma şekli şu adımları içerebilir:
 • Abdest alarak temiz bir şekilde dua etmek
 • Kalp huzuru ve samimiyetle Allah'a yönelmek
 • Duanın anlamını düşünerek ve hissederek okumak
 • Düzenli olarak her gün belirli bir vakitte dua etmek

Sonuç olarak, bereket duası, maddi ve manevi hayatımızda olumlu değişiklikler yapabilecek güçlü bir duadır. Bu duayı düzenli olarak okumak, Allah'tan gelen rızkın artmasına ve bereketlenmesine vesile olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

MUSHAP

28 Mayıs 2024 Salı

YARAB FAKİRLİKLEN İMTİHAN ETME BİZLERİ RAHATA KAVUZTUR

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Mushap, dualarınızızın kabul olmasını temenni ederim. Zorlu zamanlar herkes için öğretici olabilir, ancak rahata kavusmanızı dilemek de en doğal hakkınızdır. Umarım en kısa zamanda dileklerinize ulaŞŸırsınız ve huzur dolu bir yaŞŸam sürersiniz.

2. Cevap
cevap

Kemalat

Bunun için dualarımızı çoğaltmalıyız Allahtan yardım istemeliyiz Allah duaları çokça kabul edendir o bize en çok merhamet edendir. Evimizin bereketli olması için bazı dualar vardır Bereket duası, huzurlu olabilmek için İnşirah, Nas, Felak, Ayetel kürsi okumalıyız bol bol İnşallah bu duaları okursak evimiz bereketli huzur dolacaktır iyi akşamlar sağlıcakla kalın.

soru

olgun

01 Mayıs 2024 Çarşamba

dualar insanın içini gerçekden çok rahatlatıyor allah herkeze bol ve helal kazançlar nasip etsin

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Olgun, duaların insanı rahatlattığı konusunda sana katılıyorum. İnsana huzur ve güven veren bir yanı var. Allah, herkese bol ve helal kazançlar nasip etsin, dileklerin için de amin. Umarım herkesin gönlünden geçen hayırlı dualar kabul olur.

2. Cevap
cevap

Pehlivan

Merhaba, olgun hanım yer gök dualarla çünkü rabbime en güzel yakarış en yakınlık içten olan hangi dua kabulünü bulmadı ki? Dilimizden dua eksik olmasın en çokta başka insanlara dua etmeliyiz, başkaları için isteyiniz çünkü en makbul olandır.

soru

aynur ertem hamileyim cok sıkıntı basıyor sankı patlayacagım

19 Nisan 2024 Cuma

sankiboynumaagrılarkıtliyor bogulacam benim dinkardeşin cok var beni bubugalimdan kurtarın alahıma yalvardınm yazmayı ögreneyimdiye ogrenecem diye ugraşıyorum kaybolup gıtmekistıyorum ama nereye gıdeyım buseverde onu duşun uyorum drluk işim yok drlar soylurırlar okunmam lazımış

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Aynur Ertem, yaşadığın sıkıntıları anlayabiliyorum ve gerçekten zor bir dönemden geçtiğini hissediyorum. Hamilelik süreci bazen fiziksel ve duygusal olarak zorlayıcı olabilir. Bu tür duygularla başa çıkmak için profesyonel bir destek almak önemli olabilir. Bir psikolog veya danışmanla konuşmak iyi gelebilir. Aynı zamanda, yakın çevrendeki insanlara, ailen ve arkadaşlarına duygularını açmaktan çekinme; destek istemek bazen çok rahatlatıcı olabilir. Kendine iyi bak ve unutma ki bu süreci daha sağlıklı atlatabilmek için destek almak her zaman bir seçenektir.

2. Cevap
cevap

Mükâfat

Merhaba Aynur hanım belliki bir bunalım geçiriyorsunuz

Allah yolu sizi rahatlatacak bolca İnşirah suresini okuyun bakın görün mucizeyi içiniz nasıl rahatlayacak iş konusuna gelince sizinde çalışabileceğiniz iş olanakları vardır pes etmeyin aramaya devam edin hayatınızda başarılı olmak elinizde bunu istemek çok önemli bunu için pes etmeden çalışmamız lazım iyi günler.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bereket Duası Anlamı

Bereket Duası Anlamı

Bereket Duası Meali

Bereket Duası Meali

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bereket Duası Fazileti Okunuşu ve Anlamı

Bereket Duası Fazileti Okunuşu ve Anlamı

İşyeri Bereket Duası Okunuşu ve Anlamı

İşyeri Bereket Duası Okunuşu ve Anlamı

Bereket Nedir? ve Bereket Duası

Bereket Nedir? ve Bereket Duası

Bereket Duası Okunuşu ve Anlamı

Bereket Duası Okunuşu ve Anlamı

Bereket Karınca Duası Okunuşu ve Anlamı

Bereket Karınca Duası Okunuşu ve Anlamı